3D microblading (Kıl efekti)

3D Microblading nedir?

3D Microblading; kıl tekniği olarak bilinen, mineral boyalar kullanılarak manuel şekilde uygulanan kaş ve saç yoğunlaştırma işlemidir. Uygulama, özel bir makine ile hazırlanan mineral boyaların, dökülme veya seyrelme meydana gelen ve saç ekimi yapılamayan bölgelere ya da şeklinden, yapısından veya hacminden memnun olunmayan kaşlara efekt yöntemi ile uygulanmasıdır. Tek kullanımlık bir iğne ile deri yüzeyinin altına yerleştiren boyalar, uygulama bölgelerine doğal saç ya da tüy görünümü kazandırılır. Yarı kalıcılık gösteren bu teknik, uygulama yapılan kişinin hücre yenilenmesine bağlı olarak minimum 2-3 yıl aralığında kalıcıdır. İşlem yaklaşık 40 dakika sürer.

3D Microblading uygulamasının kalıcılığı
Uygulama için yarı kalıcı bir işlem demek daha doğru olur. Çünkü, kullanılan özel mineral boyalar cilt tipi ne olursa olsun cilt kendini yeniledikçe eski netliğini kaybederek daha silik bir hal alır. Uygulama bölgesini güneşten korumamak, uzun sğreli ve korunmasız güneşlenmek ya da solariuma girmek de uygulamanın ömrünü kısaltan faktörlerdendir.

İşlem sonrasında uzmanın tavsiyeleri tam olarak uygulanır ve özen gösterilirse, işlem maksimum 3 yıla kadar en taze haliyle kalıcılığını korur.

3D Microblading ve klasik kalıcı makyaj uygulamalarının farkları
Kıl tekniği ve klasik kalıcı makyaj uygulaması 4 yönden farklılık gösterir. Görsel, teknik, kullanılan pigmentler ve iğneler konusunda ayrılan bu iki işlem uygulamayı yaptıran kişinin cilt tipine göre incelendiğinde kalıcılık açısından da farklılık gösterebilir.

Görsel fark: Kıl tekniği ile yapılan tasarımlar uygulandığı an itibariyle oldukça doğal ve kişiye özel bir görünümdedir. Klasik sistem manuel değil cihaz aracılığıyla yapıldığı için her tasarım neredeyse birbirine benzer. bu durum doğallıktan uzak olmakla birlikte fabrikasyon bir görüntüye neden olur.

Teknik fark: kıl tekniğinde yapım aşaması uzmanın tecrübesine dayalıdır. Çünkü işlem iğneler yardımı ile yapılır. Klasik sistemde ise cihaz kullanılır.

Pigment farkı: 3D microblading sisteminde kullanılan pigmentler (mineral boyalar), klasik sistemler kullanılan pigmentlere göre daha yoğundur. Ayrıca yapıları ve kullanılabilen teknik gereği karıştırılarak da kullanılabilme olanağı sağladıklarından kişinin saç ve göz rengine en uygun olacak renk alternatifi yakalanabilir.