İğneli Epilasyon

İğneli epilasyonda uygulama tekniği çok önemlidir. Kıl köküne ince steril bir iğne ile girilerek çok düşük akımlı bir elektriki uyarı yapılır. Bu işlemden sonra başarılı bir uygulamada kıl çekildiği anda tereyağından kıl çeker gibi gelir. Uygulama alanında kızarıklık, kabartı, bazen 1-2 gün süren küçük kabuklanma gözlenir.

Bu yöntemde, ince ve yumuşak bir iğneyle kıl köküne girilerek zayıf bir elektriksel akım uygulanır. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir.

Kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olmalıdır. İğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir.

İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir kıl folikülü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar. Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir. Çok özenli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar normaldir.

Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir. Çünkü her kıl aktif üreme döneminde değildir. Aktif üreme dönemindeki kıllar daha kolaylıkla yok edilir.

Yaygın varisli hastalara, kalp pili kullananlara, hamilelere, şeker hastalarına, aktif enfeksiyonu olanlara, kanserli vakalara, sedef hastalığı, vitiligo, köbnerizasyon gösteren deri hastalığı olanlara ve AIDS- frengi gibi bulaşıcı hastalığı olanlara uygulama yapılmaz.

Bu yöntemde çalışılacak bölgedeki her bir kıl köküne (folikül) altın esnek iğneler vasıtası ile düşük elektrik akımı verilir. Kılın kalınlığına ve bulunduğu anatomik bölgeye uygulanan akım tercih edilir. İğne seçimi işlem esnasında hastanın ağrı hissini kontrol altında tutabilmek ve işlem sonrası kabuklanmaların daha az olması ve tedavi bitiminde de gözeneklerin kapanarak eski haline gelebilmesi için özenle yapılmalıdır. Epilasyonu uygulayan uzman estetisyen bu konuda bilgili ve tecrübeli olmalıdır. İğneli epilasyonda el alışkanlığı önemlidir. Uygulama esnasında ve sonrası hijyen koşullarına uyulmalıdır.

Genellikle lazer epilasyonun ardından yapıldığında çok şiddetli acı hissi olmaz. Çünkü daha ince tüyler üzerinde daha düşük akımla ve daha ince iğneler ile uygulama yapılır. Uygulama esnasında iğnenin battığı hisse dilmez sadece akım verildiğinde kıl kökünde ısı hissedilir. İlk seansta 15-20 dakika süre ile çalışma tercih edilir böylelikle hasta yönteme alışır ve cilt reaksiyonları takibe alınır.

Yeni nesil iğneli epilasyon cihazlarında akım kesik aralıklarla verilir hasta iğne kıl köküne girdiğinde verilen akımı tek bir akım gibi hisseder; fakat akımın kendi içinde kesikli olması ağrı hissini beyne daha geç ulaştırır.
İğneli epilasyonda fiyatlandırma
İğneli epilasyonda uygulama dakika ile hesaplanır.

İlk uygulamalar bir hafta-on gün aralıkla başlanır birkaç seans sonra otuz güne kadar çıkar genellikle dört ile beş uygulamada sonuçlanır

Evet kılın cımbız ile tutulabilecek boyda olması gerekir. İğneli epilasyondan önce tüy dökücü krem yada makasla kısaltma gibi işlemler yapılmamalıdır.

1-sistemik hastalıkları olan(kanser, diyabet vs.) kimseler özellikle işlem sonrası korunma ve hijyen koşullarına sıkıca uymalıdır
2- Uygulama bölgesinde enfeksiyon var ise enfeksiyon tedavisi yapıldıktan sonra
3 -Keloid oluşumuna yatkın hastalarda yapılmamalıdır
4- özellikle maden ve metal alerjisi olan hastalarda dikkatle uygulanmalıdır
5 -pigmente lezyonu olan hastalarda yani koyu renkli benlerin üzerine çok koyu doğum lekelerinde
6 -Dövmesi olan hastalarda dövmede renk ve şekil bozukluğu oluşabilir.

İşlem sonrası hastaların çalışılan bölgeyi temiz tutmaları gerekir. O bölgeye kirli el ve temiz olmayan gazlı bez, iç çamaşır temas ettirilmemelidir.Alkol içeren krem koltuk altı spreyi parfüm deodorant kullanılmamalıdır. Kimyasal maddeler temas ettirilmemelidir. Kabuklanma olduğu takdirde kesinlikle kabuklar koparılmamalı kendiliğinde atılması beklenilmelidir. Tedavi sonrası ilk birkaç gün yara iyileşmesini kolaylaştıran uygun merhem ve losyonlar sürüle bilir. Kış mevsiminde dahi güneşli günlerde güneş koruyucusu kullanılmalıdır.

adıyaman güzellik merkezi